809 2

Wynalezienie mikroskopu bez wątpienia przydałoby się do wzroście nauki. To nieduże urządzenie umożliwia obserwowanie małych obiektów, jakie są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem i przyjrzenie się detalom drobnych obiektów, jakie są trudne do dostrzeżenia bez stosowania ze ograniczonego sprzętu. To rzeczywiście dzięki naszym wartościom optycznym, mikroskopy przydały się do wzrostu badań nad mikroświatem i jego głębią.

 

W 1590 r. dwóch Holendrów Zachariasz Janssen a jego stary Hans wykonali pierwsze konstrukcje mikroskopów optycznych. Stworzone przez nich urządzenia używały do oświetlania obserwowanych obiektów światło dzienne. Ze powodu na powiększenie zaledwie 10 razy, mikroskopy nie spotkały się z entuzjazmem w świecie nauki. Rewolucję zapoczątkował Antonie van Leeuwenhoek, który zdobył się udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu oraz rozwinął pracę tych ustrojstw w XVII wieku. To dokładnie dzięki funkcji tego wynalazcy nad mikroskopami zawdzięczamy rozwój nauki, głównie mikrobiologii.

Z rozwojem lat mikroskopy znalazły szerokie zastosowanie. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza mikroskopy laboratoryjne, które wprowadzane są głównie w świetle przechodzącym w tle jasnym. Stanowią doskonałe wyposażenie także w laboratoriach naukowych, jak oraz w laboratoriach medycznych. Wiele przykładów tych narzędzi pozwala użytkownikowi na zastosowaniu wielu technik obserwacji, co stanowi niezbędne podczas pracy badawczej. Ich optyka idzie na przeprowadzenie bardzo istotnych obserwacji. Najnowocześniejsze mikroskopy umożliwiają nie jedynie na indywidualną rozbudowę w perspektywy, jak też na podłączenie kamery. Wiodący producenci tych narzędzi odpowiadają ich wieloletnią trwałość.