Badanie plodnosci u mezczyzn

http://www.comarch-polkas.pl/comarch-erp-xl-cdn/modul-elektroniczna-wymiana-dokumentow-edi-comarch-erp-xl/Moduł Elektroniczna wymiana dokumentów (EDI) - Comarch ERP XL - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest oryginalnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z jaj i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno wykonać się badanie?Badanie to powinno się stworzyć w punkcie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je spełnić też po nowego sposobu urazach w strony krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed przystąpieniem do badania muszą stać spełnione pewne standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać otrzymana w okresie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a i nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna też zostać przekazana w jednoznaczni sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich aktywność i ruchliwość). Dodatkowo wykrywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn obraca się także różnego typu badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią być wyjątkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest wtedy tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono twórz skupiania się przeciwciał z plemnikiem. Musi żyć ich naprawdę dużo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też nowego typie infekcje. W końcu ich wykluczenia realizowane są badania mikrobiologiczne.