Bezplodnosc u mezczyzn po chemioterapii

Niepłodność u mężczyzn spowodowana jest przede wszystkim małą ruchliwością plemników, niską jakością nasienia bądź urazami narządów płciowych. Najczęściej niepłodność jest skutkiem niskiej jakości nasienia, czyli zmniejszoną ilością plemników (mniej niż 20 mln w 1 ml czy ich zmniejszoną ruchliwością.

Nacisk na ostatnie pamiętają m.in. choroby przenoszone drogą płciową oraz przegrzewanie jąder (częste mienie z sauny, mała i nieprzewiewna bielizna. Czasem bezpłodność wywołana jest przez uszkodzenie jąder lub nasieniowodów w produkcie przebytej infekcji czy urazu. Pomaga to bowiem czasem brakiem w nasieniu dojrzałych plemników, i czasem nawet całkowitą niepłodnością. Na wartości rozrodcze wpływać mogą jeszcze choroby serca, nerek i płuc.

LeczeniePierwszym ruchem w leczeniu męskiej niepłodności jest zmiana trybu życia. Pomoże na pewno aktywność ruchowa i rezygnacja z używek np. alkoholu. Na jakość nasienia korzystnie wpływa dieta nisko tłuszczowa, droga w akty i warzywa i dawanie do systemu witaminy I i C. Jeśli niepłodność jest skutkiem zaburzeń hormonalnych pacjentowi przepisywane są hormony. Niedrożność nasieniowodów kończy się w pewnych przypadkach operacyjnie.

PrzyczynyNiepłodność że wynosić więcej podłoże genetyczne. Warto wziąć toż pod uwagę zwykle w wypadku, gdy u kobiety trafiło do kilku poronień z rzędu. Często obniżenie płodności wychodzi z nieprawidłowości w chromosomach. Rzadziej stanowi wówczas mutacja genu mukowiscydozy. Przyczyną niepłodności pewno stanowić też przebycie świnki. Ta choroba wieku dziecięcego u małych chłopców zapewne być bardzo groźna. Aż u 1/3 mężczyzn, po dokonaniu dojrzałości płciowej, może wystąpić zapalny obrzęk jąder, które pozwalać może niepłodność. Równie groźne są schorzenia przenoszone drogą płciową. Zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis lub Mycoplasma hominis skutkować mogą nawet trwałą niepłodnością.Warto dodać jeszcze o Systemie Kallmana. Stanowi wtedy schorzenie genetyczne, które ukazuje się brakiem lub zanikiem powonienia, i czasem również opóźnionym dojrzewaniem płciowym. U mężczyzn dotkniętych tym schorzeniem są dużo niskie jądra, prącie i zły poziom testosteronu. Rokowania na działania maja pacjenci z zakresem jąder powyżej 2,5cm.