Choinka 4x4 turek

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka również zagranicznego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i czemu jest właśnie ważna w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które prowadzą o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Przecież w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zwracając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się człowieka z Bogiem. Sposób ten łatwo rozpowszechnił się na pełny świat. Można więc powiedzieć, że już nie jedynie w Polsce, lecz także również zagranicznych krajach Europy dodatkowo w Ameryce na wielka przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

https://www.grupa-wolff.eu/oferta/komponenty-do-obudow-ex-d-serii-ej-ex-atex/

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie trudno było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które liczyły być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest mocna do określenia, zawsze w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno gdy wszyscy, doświadczała zmian w dziedzinie trendów zajmujących jej przystrajania. Aczkolwiek nie zamieniłoby się to, że od momentu ubrania ważnej w treści choinki przez Luthera, sposób ten dużo głęboko zakorzenił się w sztuce świątecznej oraz bierzmy nadzieję, że nieprędko przeminie.