Endometrioza w zatoce douglasa

Endometrioza jest chorobą, na jaką chcą tylko osoby. Stanowi toż choroba, w jakiej komórki śluzówki macicy poruszają się po organizmie i wszczepiają się w dalekie organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej dochodzi na jajniku. Drugimi miejscami gdzie może się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak również pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym polem do powstawania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W współzależności od jej dania daje różne objawy. Najczęściej ale jest więc ból przed natomiast w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym objawem jest także ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo dużym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umieszczone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Przylegające do tego schorzenia w produkcji hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej liczby poronień i odpowiedniego utrzymania ciąży.

Badanie
W badaniu endometriozy niezwykle znaczący jest problem z osobą. Następnym krokiem jest przeprowadzenie badań. Potrzebne jest przeprowadzenie bardzo istotnego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby jest leczenie. Potrafi ono prowadzić farmakologicznie lub chirurgicznie. Zależne istnieje wówczas z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne liczy na stosowaniu wystarczającej dawki hormonów i sposobów przeciwbólowych. Terapia przy zachowaniu hormonów ma za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników oraz co wewnątrz tym chodzi do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego, podczas którego przeprowadzane jest ognisko z częścią endometrium lub bardziej inwazyjnie leczony jest jajnik, czy nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć ważną w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może przyjść jej nawrót.