Endometrioza zatoki douglasa

Endometrioza jest chorobą, na jaką zamierzają tylko kobiety. Jest wówczas choroba, w jakiej komórki śluzówki macicy unoszą się po systemie i wdrażają się w inne organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej powstaje na jajniku. Nowymi miejscami gdzie pewno się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak i pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym środowiskiem do powstawania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W relacje od jej położenia daje różne objawy. Najczęściej lecz istnieje toż ból przed także w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym obrazem jest dodatkowo ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w zakresie miednicy. Bardzo ciężkim powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty zlokalizowane w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Trafiające do tego zaburzenia w pracy hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej ilości poronień i dobrego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W rozpoznaniu endometriozy niezwykle istotny jest wywiad z starą. Następnym krokiem jest przeprowadzenie badań. Potrzebne jest przeprowadzenie bardzo wskazanego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby jest leczenie. Pewno ono być farmakologicznie lub chirurgicznie. Związane jest ostatnie od wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Skawina pożyczki przez internet

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu wystarczającej dawki hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy użyciu hormonów ma za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników i co za tym zmierza do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego, podczas którego wydzielane jest ciepło z linią endometrium lub bardziej inwazyjnie leczony jest jajnik, albo nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć dużą w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może nastąpić jej nawrót.