Jak wybrac odpowiedni model kasy fiskalnej

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów ewidencjonowanie należy rozpocząć już po pierwszej transakcji obejmującej wymianę towarów lub usług pomiędzy osobą prywatną a podatnikiem, czyli sprzedawcą lub usługodawcą. Jeśli prowadzony przez nas biznes nie jest wymieniony w rozporządzeniu jako wyjątek zwolniony od tego obowiązku, wówczas należy jak najszybciej zająć się kwestią ewidencji. Wybór kasy fiskalnej nie jest prosty.

Wiodący producenci posiadają w swojej ofercie kilkadziesiąt modeli do wyboru, które często różnią się między sobą wyłącznie niuansami technologicznymi. Jak zatem wybrać sprzęt odpowiadający potrzebom biznesu tak, aby być długotrwale zadowolonym z podjętej decyzji?
Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie powinno być brane pod uwagę przy wyborze modelu kasy fiskalnej, jest jej wielkość. Tu warto zastanowić się czy posiadamy wystarczającą ilość miejsca na właściwą instalację interesującego nas urządzenia. Im mniej miejsca na ladzie czy też biurku tym mniejszą kasę powinniśmy wybrać, żeby zapewnić pracownikom ergonomiczne warunki pracy. W takim przypadku najlepiej sprawdza się urządzenie fiskalne posnet mobile. Producenci kas fiskalnych oferują modele, które doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach, takich jak ograniczona powierzchnia pracy czy niesprzyjające środowisko. Co więcej, w ofercie firm znajdują się urządzenia o wyspecjalizowanym profilu dla danej branży, dzięki czemu realizują potrzeby nawet bardzo wymagających w ewidencjonowaniu zawodów takich jak lekarz, farmaceuta czy prawnik. Ich potrzeby znacznie różnią się od wymagań stawianych kasom fiskalnym dedykowanym sprzedaży towarów detalicznych, gdzie na pierwszym miejscu wśród pożądanych cech znajduje się intuicyjna obsługa wspierana przez szybki wydruk kilkudziesięciu paragonów dziennie. W przypadku sprzedaży mobilnej najważniejsze jest to, aby sprzęt posiadał lekką, acz wytrzymałą konstrukcję, a jego bateria nie wymagała częstego ładowania.
Wybór kasy fiskalnej wymaga od inwestora dokładnego określenia potrzeb ewidencyjnych dotyczących oferowanych przez niego towarów czy usług. Oprócz inwestycji w samo urządzenie należy dokładnie zapoznać się z proponowanym przez producenta wyposażeniem dodatkowym, które właściwie dopasowane do specyfiki biznesu, pomoże usprawnić pracę.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl