Jakie mamy rodzaje krajalnic

Marzą Ci się równo pokrojone kromki świeżego chleba? Robisz przyjęcie i zależy Ci na cieniutkich plastrach szynki, a przede wszystkim sera? Dobry nóż nie wystarczy, niezbędna będzie krajalnica. Istotne, żeby była bezpieczna dla palców, ostra i trwała. Czy zastawiałeś się jakie krajalnice do sera mamy do wyboru?

Podobno jedynie cieniutko pokrojone plasterki szynki czy sera pozwalają poczuć jej prawdziwy smak. Z kolei cienkie kromki chleba pozwalają na delektowanie się tym, co na nie kładziemy. Z drugiej strony, żeby zrobić rewelacyjny stek, trzeba ukroić bardzo gruby płat mięsa.

Regulacja grubości krojenia, a w szczególności zwykłym, kuchennym, a do tego nie bardzo ostrym nożem, jest trudne. Dlatego przyda się bardzo dobra krajalnica, to znaczy dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Krajalnica wolnostojąca jest to przyrząd, który składa się z korpusu, obrotowego noża i prowadnicy, która służy do krojenia produktów takich jak: chleb, ser, warzywa czy wędliny. Większość krajalnic, jakie dostaniemy w sklepach to krajalnice uniwersalne, na rynku nie brakuje też krajalnic specjalistycznych, które są przeznaczone do krojenia tylko jednego rodzaju żywności.

Krajalnice wolnostojące to maszyny przenośne, część z nich ma obudowę, którą można złożyć. Różni je jakość – rodzaj zastosowanych materiałów, ilość i rodzaj noży.

Krajalnica do zabudowy to najlepsze wyjście dla wszystkich, którzy dopiero co aranżują swoją kuchnię i marzy im się przestrzeń, a nie zbędna ilość kuchennego sprzętu na blacie.

Zależnie od modelu, taką krajalnicę można zamieścić w szafce lub w szufladzie. Niestety, lista krajalnic do zabudowy jest nadal o wiele węższa niż oferta krajalnic wolnostojących, a ceny są niebywale wysokie. Zdecydowanie zaletą takich maszyn jest to, że pracują o wiele ciszej niż krajalnice wolnostojące, mają też dużo zabezpieczeń, które chronią przed skaleczeniem.

Na rynku nie brakuje również krajalnic mechanicznych – do jajek, ziemniaków czy cebuli. Oferta jest wielka. Są o tyle przydatne, że można nimi kroić znacznie szybciej niż nożem. Są ekonomiczne, ponieważ nie potrzebują prądu.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl