Komunikacja jednostronna

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po kilku miesiącach, gdy zatem chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Droga na różny kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się większe oraz tańsze, a co za tym chodzi - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można osiągnąć się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja oraz własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgody Europejskiej a wszelki jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która zależy uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle duże są w współczesnym przypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To przydatne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.