Oswietlenie ewakuacyjne hybryda

Systemy oświetlenia awaryjnego mają znacznie prestiżową pozycję w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich występowanie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zakończą się tylko po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Aplikacje w chmurze

Chociażby w ostatnich maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal absolutnie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Kwalifikują się one na różne rodzaje, ale zadaniem każdego spośród nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez jakiś moment po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie lecz w sektorze lecz jednocześnie w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie dobrej pracy instalacji. W punkcie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest niestety pewne wady, którymi jest branie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system możliwy do wprowadzania w sektorze liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można i użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło tworzyć wiele godzin, ale działalność będzie bogata jeszcze oddać do innych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.