Programy ksiegowe czym kierowac sie przy ich wyborze

Obecnie programy księgowe różnego typu są rozwiązaniem bardzo popularnym wśród właścicieli małych firm i przedsiębiorstw. Technologie w tej dziedzinie cały czas prężnie się rozwijają. Oferta na polskim rynku jest w tej chwili bardzo szeroka.
Programy do spraw księgowych pozwalają na praktycznie samodzielne prowadzenie własnej księgowości. Jest to dla przedsiębiorców duża oszczędność, nie muszą oni bowiem już zatrudniać księgowej i korzystać z usług biura rachunkowego.

http://www.comarch-polkas.pl/comarch-erp-optima/Comarch ERP Optima - nowe demo / upgrade - POLKAS & COMARCH

Najpopularniejsze na rynku są systemy do uproszczonej księgowości. Są one stosunkowo tanie (do około 400 zł) i jest to ich główna zaleta. Dodatkowo większość firmy oferuje potencjalnym klientom darmowy okres próbny (trwający średnio 30 dni). Jest to możliwość kompletnego przetestowania oprogramowania przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego zakupie.
Programy księgowe posiadają różne funkcjonalności oraz moduły podobnie jak zróżnicowane są potrzeby właścicieli firm. Przed dokonaniem wyboru trzeba się więc zastanowić nad tym czego właściwie potrzebujemy. Istotna jest oczywiście także cena. Warto tutaj także pamiętać o tym, że zakupiony program trzeba jeszcze wdrożyć, a później w miarę regularnie go aktualizować. To także pochłania dodatkowe koszty.
Do najbardziej popularnych programów tego typu zalicza się niewątpliwie Comarch Optima, Insert oraz Symfonia. Są one wykorzystywane w niemal wszystkich branżach w Polsce. Na rynku pracy dodatkowym atutem jest umiejętność ich obsługi.
W przypadku programów kadrowo-płacowych liderem na rynku pozostaje cały czas Płatnik oraz Symfonia Kadry i Płace. Są one zdecydowanie najpopularniejsze. Rzadziej przedsiębiorcy korzystają np. z Rachmistrza, Kadrowca lub Gratyfikanta.
Ciężkim zadaniem jest wskazanie jednego konkretnego programu księgowego, który warto zakupić. Każda firma ma bowiem inne wymagania i potrzeby. Najważniejsze jest niezmiennie kierowanie się właśnie nimi. Dobrze dobrany program jest bowiem świetnym narzędziem pracy. Można dzięki jego wdrożeniu w danym przedsiębiorstwie zaoszczędzić dużo pieniędzy. Koszty jego zakupu i aktualizacji są nieporównywalnie niższe niż w przypadku zatrudniania dodatkowego pracownika lub korzystania z usług biura rachunkowego.