Stosunki miedzynarodowe i prawo

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po paru miesiącach, gdy to chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na kolejny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się silniejsze oraz dostępniejsze, a co za tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można zdobyć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja a własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również można wylądować w Azji, w Afryce czyli na ciekawej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgodzie Europejskiej a każdy jej obywatel może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która pragnie pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie znaczące są w obecnym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To przydatne w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.