Stosunki miedzynarodowe praktyki

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, kiedy więc było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Podróż na następny koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom – prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych ofercie współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się silniejsze oraz popularniejsze, i co za tym idzie – także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można dostać się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja również indywidualne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również ważna wylądować w Azji, w Afryce czy na dalekiej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Organizacji Europejskiej a wszelki jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która chce pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle efektywne są w współczesnym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To nieocenione w znaczących negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.