Urzadzenie diagnostyczne samochodu

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to jeszcze dużo tanie urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej klasie układu optycznego ze określonym współosiowym oświetleniem daje szansa dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można osiągnąć nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop a jego użycie

Kolposkop używa się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a też pochwy i sromu w sensu wykrycia zmian, jakie mogłyby oznaczać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Podaje się, że dokładność diagnozy stworzonej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w zależności z jego rodzaju.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka odpowiada na fotelu ginekologicznym. Na samym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy dostarczany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego ogląda się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w dobrym powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie badania i zachowywanie go na profesjonalnym ekranie, a jeszcze pisanie i drukowanie dla pacjentki, kiedy także do użytków przygotowania dokumentacji medycznej i umieszczenia diagnozy.