Uszkodzony sprzet muzyczny

Bezrobotni, zarejestrowani w urzędach pracy mogą dzielić na 40 tys. zł dotacji, jeśli zdecydują się na założenie działalności gospodarczej. Procedura nie jest zbyt skomplikowana, a wysokość dofinansowania motywuje do podjęcia ryzyka.

Jednak, aby zaczęta pracę przyniosła spodziewany efekt należy tak się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne które powinien będzie wydawać i dodatkowe obostrzenia powstające z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy precyzyjnie określić rodzaj pracy gospodarczej która będzie przeprowadzana, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając prawa do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w tekstu ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe stawki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj prac gospodarczej, granej na pracę osób fizycznych określi termin instalacji kasy fiskalnej. W wybranych przypadkach kasę należy zainstalować przed dokonaniem pierwszej sprzedaży, w następujących w właściwym terminie, i w odmiennych przypadkach po dokonaniu określonego obrotu. Dlatego już wcześniej trzeba rozglądnąć się za dobrym urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje szeroki wachlarz typów urządzeń fiskalnych, odpowiednio dobranych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – czas ten nie jest wskazany, tak to zawiadomienie można wrzucić w tytule nawet dzień przed instalacją. Następnie w ciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w obecnym terminie, złożono odpowiednie dokumenty do urzędu można się starać o zwrot poniesionego wydatku na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Następna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W niektórych wypadkach warto zapisać się jako podatnik VAT, czasami konieczna jest zwłoka przynajmniej do punktu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W poszczególnych branżach, np. handel paliwami lub metalami dobrymi nie jest szans z wzięcia ze zwolnienia, więc z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zapisać się na papieru VAT-R.