Zaburzenia osobowosci klasyfikacja

O zaburzeniach i wadach psychicznych wyraża się w Polsce coraz częściej. Problemy powiązane z psychiką przestają być wstydliwym tematem, ponieważ co roku boryka się spośród nimi znacznie ludzi. Zgodnie z szacunkami WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia , do 2020 roku choroby psychiczne staną się samym z najpoważniejszych kłopotów zdrowotnych, które mówią w populacji europejskiej.

Czy boimy się problemów z psychiką? W rankingu chorób, które zajmują u ankietowanych największy lęk, choroby psychiczne odnalazłyśmy się na 4. miejscu, zaraz po nowotworach, chorobach serca oraz AIDS. Warto natomiast pamiętać, że bolączki psychiczne można opanować dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii opublikowanej w 2013 r. prawie 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z mniejszymi bądź wyższymi zaburzeniami psychicznymi. Chodzą do nich m.in. stany urojeniowe i omamy (najczęściej włącza się je jako schizofrenia), depresje o dużym natężeniu, choroba afektywna dwubiegunowa (czyli zaburzenia maniakalno-depresyjne), silne neurozy, a i fobie. Wśród zaburzeń psychicznych znajdują się nawracające stany lękowe, nagłe ataki paniki, zaburzenia powiązane z dużym stresem,a nawet otępienie.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry? Impulsem do wizyty jest przede każdym poziom emocjonalny, który tworzy szczególny niepokój dotkniętej nim twarze, jak jeszcze zaniepokojenie najbliższych. Własny doświadczony psychiatra w Krakowie zdiagnozuje nawet najbardziej zakamuflowany problem psychiczny chorego, co da na pozytywną terapię. Pamiętaj, że szybsze leczenie daje lepsze efekty.